« Svibanj 2024 »

Obavijest o provedbi nacionalnih ispita
Autor: Administrator , 10. 3. 2023.

Dragi učenici i poštovani roditelji,

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja provest će nacionalne ispite za učenike osmoga razreda u svim osnovnim školama Republike Hrvatske u školskoj godini 2022./2023.

Učenici će pisati nacionalne ispite 13.3. iz Hrvatskoga jezika, 15.3. iz Engleskog jezika, 17.3. iz Matematike, 21.3. iz Biologije, 23.3. iz Fizike, 27.3. iz Geografije, 29.3. iz Kemije i 31.3. iz Povijesti. U dane pisanja nacionalnih ispita ne planiraju se druge pisane provjere, a ostatak redovne nastave će biti manje zahtjevan.

Cilj je provedbe nacionalnih ispita, koji se provode u gotovo svim zemljama u Europskoj uniji i našemu okruženju, utvrditi temeljna znanja i kompetencije učenika na kraju osnovnoškolskoga obrazovanja. Svi će učenici osmoga razreda pisati standardizirane ispite pod istim uvjetima kako bi se što realnije utvrdila njihova postignuća. Rezultati nacionalnih ispita bit će vrijedna povratna informacija učenicima, njihovim roditeljima i učiteljima, ali i Ministarstvu znanosti i obrazovanja te svim drugim nacionalnim obrazovnim institucijama. Nacionalni ispiti učenicima i roditeljima pružaju informacije o učeničkome znanju i napretku te mogu pomoći pri usmjeravanju daljnjega školovanja.

Nacionalne ispite ocjenjivat će neutralni ocjenjivači koje će Centar odabrati temeljem javnoga poziva prema unaprijed određenim pravilima i kriterijima i koji će proći posebne edukacije prije početka ocjenjivanja. Postignuća (rezultati) u nacionalnim ispitima neće utjecati na zaključnu ocjenu u osmome razredu niti će se uzimati u obzir kao kriterij za upis u srednje škole. Postignuća učenika bit će upisana u rubriku ,,bilješka" u e-dnevniku i iskazana brojem bodova i odgovarajućim postotkom riješenosti zadataka.

Za nacionalne ispite nisu potrebne nikakve dodatne pripreme niti ponavljanje gradiva petoga, šestoga i sedmoga razreda te traženje starih udžbenika, a posebice nisu potrebne instrukcije jer se želi dobiti realna slika postignuća koja su proistekla iz redovite, dodatne i dopunske nastave.

Koordinator za nacionalne ispite