DOBRO DOŠLI NA MREŽNE STRANICE

Četvrtak           7.50-14.00

Petak              7.50-13.10

Školska knjižnica

Školska knjižnica smještena je u prizemlju naše škole, u ugodnoj i osvijetljenoj prostoriji, ali u premalom prostoru tako da je čitaonički prostor ponekad pretijesan za održavanje nastavnih satova ili za boravak učenika u knjižnici poslije nastave. U knjižnicu  se ulazi iz hola škole. Takav smještaj omogućuje veću dostupnost knjižnice učenicima pa velik broj učenika svakodnevno posjeti knjižnicu.

Knjižnična građa sastoji se knjižne i neknjižne građe i sadrži zbirke koje su prvenstveno namijenjene učenicima i učiteljima za potrebe redovite nastave, ali su i potpora svim nastavnim i izvannastavnim aktivnostima škole. Najveći dio knjižne građe obuhvaća lektirne naslove, referentnu zbirku (rječnike, enciklopedije, leksikone, atlase…) i stručnu literaturu.  Fond knjižnice prema zadnjoj reviziji iznosi  oko 4100 svezaka knjižne građe. U neknjižnu građu spada oko 135 primjeraka AVE građe koji se koristi u nastavne svrhe ili u slobodno vrijeme učenika. U knjižnici se nalazi i periodika (časopisi i novine) koja se može koristiti u knjižnici. Osim toga, učenicima je na raspolaganju korisničko računalo na kojem je moguće dobiti potrebne podatke sa interneta ukoliko su učeniku potrebni za nastavu.

Za obradu knjižnične građe koristimo računalni program Zaki X, preko kojeg možete pretraživati e-katalog naše knjižnice na sljedećoj stranici: http://os-krasic.zaki.com.hr/.

Katalog treba odgovoriti:

- Ima li knjižnica određeno djelo?
- Koja djela određenog autora ima knjižnica?
- Koja izdanja određenog djela ima knjižnica?
- Koja djela su dostupna korisniku?

Nositelj djelatnosti i aktivnosti u školskoj knjižnici je školski knjižničar. U svome radu nastoji korisnicima približiti knjižnične sadržaje i načine korištenja knjižnice kako bi se što lakše uključili u "društvo znanja" te stekli naviku čitanja i iz razonode, a ne samo "za ocjenu". To se provodi održavanjem nastave Knjižnično-informacijskog odgoja i obrazovanja te poticanjem učenika na sudjelovanje u raznim aktivnostima u knjižnici (pripremanje pojedinačnih i skupnih projekata, gledanje filmova, čitanje priča i bajki, likovne radionice, obilježavanje značajnih datuma, učenje i pripremanje za nastavu u slobodno vrijeme...).

Školska knjižničarka je Marija Povrženić, dipl. geograf i bibliotekar.