Ovaj mjesec: 1937
Ekološke aktivnosti u našoj školi
Autor: Administrator , 25. 3. 2024.

U sklopu Eko tjedna, od 18. 3. do 22. 3. 2024. godine, u našoj su školi realizirane brojne ekološke aktivnosti kroz sadržaje nastavnih predmeta i izvannastavnih aktivnosti, koje su s učenicima proveli učitelji i vanjski suradnici. Učenici su povodom Svjetskog dana voda, Svjetskog dana šuma i početka proljeća izrađivali plakate, radili pokuse, izložbe likovnih radova i pisali literarne radove na eko temu.

Učenici i učitelji sudjelovali su u svjetskoj akciji digitalnog čišćenja, eko akciji uređenja atrija, čišćenja okoliša škole, sadnje i njege biljaka i edukativnom predavanju povodom Međunarodnog dana šuma.

U eko tjednu, na nastavnom predmetu kemija, učenici su naučili razliku između ekološkog otiska i otiska ugljika. Pomoću online kalkulatora računali su svoj otisak ugljika, te promišljali kako ga mogu umanjiti.

Povodom Međunarodnog dana šuma (21. 3.) za učenike 3. i 4. razreda održano je edukativno predavanje na temu šuma i šumskih stanovnika koju je provela djelatnica Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije. Učenici su saznali zbog čega za šume kažemo da su „pluća“ našeg planeta, što ima za večeru kod stabala te vidjeli sjemenke i plodove najpoznatijih listopadnih i vazdazelenih predstavnika. Naučili su i kakve veze imaju gljive sa stablima, ali i zašto stabla gube lišće. Slušali su pjevove šumskih ptica i pogledali kratki video o životnom ciklusu jelenka. Na kraju su rješavali zabavne zadatke i počastili se igrokazom na temu šume i šumskih stanovnika, u kojem su učenici saznali što se dogodi s vrstama ukoliko im netko ili nešto poremeti mir.

Učenici i učitelji predmetne nastave sudjelovali su u svjetskoj akciji digitalnog čišćenja (Digital Cleanup Day) koji se 18. ožujka 2024. proveo diljem svijeta u organizaciji globalne organizacije  Let’s do it World!, a koju u Hrvatskoj koordinira Udruga Žmergo. Sudjelovanjem u ovoj akciji učenici, ali i odrasli, naučili su kako brisanjem nepotrebnih digitalnih datoteka, ali i usvajanjem održivih online navika možemo smanjiti rasipanje električne energije pa tako i emisije ugljičnog dioksida. Omogućavanjem ovakvog iskustvenog učenja kroz digitalno čišćenje kao jedne od inovativnih metoda i svakako aktivnosti u duhu globalnog obrazovanja, stekli su nove kompetencije za promjenu svakodnevnih navika u skladu s održivim razvojem.