Izvanučionička nastava
Terenska nastava iz Prirode za učenike 6. razreda
Autor: Administrator , 7. 6. 2019.

U srijedu, 5. lipnja 2019. godine učenici 6.a i 6.b razreda u pratnji učiteljica Prirode Mirele Levačić Cvok i Katarine Gatarić,  posjetili  su grad Ozalj gdje je realizirana terenska nastava iz Prirode.

Ove godine po prvi put u ovom obliku za učenike šestih razreda njihove učiteljice  osmislile su edukativnu terensku nastavu zamišljenu kao ponavljanje i usustavljivanje nastavnih tema iz Prirode (Životni uvjeti i životne zajednice šuma, travnjaka, kopnenih voda, te Energija), koje su učenici prolazili kroz cijelu nastavnu godinu, na terenu u vidu različitih praktičnih radionica. Cilj da ova terenska nastava postane tradicionalna.

Učenici su posjetili  Zavičajni muzej koji se nalazi u sklopu Starog grada Ozlja. Kroz šetnju Starim gradom i muzejom čuli su puno zanimljivosti  o bogatoj kulturno – povijesnoj baštini grada Ozlja i ozaljskog kraja. S vanjskih zidina promotrili su krajolik koji ih okružuje kako bi ujedno dobili percepciju o geografskom položaju Ozlja te njegovim prirodnim obilježjima gledajući ih s više nadmorske visine. Nakon toga spustili su se do Hidroelektrane Ozalj gdje su poslušali kratku prezentaciju o povijesti i radu hidroelektrane. Hidroelektrana Ozalj najstarija je kontinentalna hidroelektrana u Hrvatskoj, izgrađena i puštena u rad davne 1908.godine radi napajanja rasvjete grada Karlovca. Elektrana je podignuta na prirodnom slapu u centru Ozlja.  Središnji događaj i osnovni cilj terenske nastave je bila provedba radionica koje su se održale na kupalištu u Ozlju, lokaciji koja nudi dostupnost sve tri vrste  životnih područja – šuma, travnjak, kopnene vode (rijeka Kupa) o kojima su učenici kroz ovu nastavnu godinu slušali i istraživali. Učiteljice su u vidu grupnog rada s učenicima provele niz radionica: Kemijska analiza vode iz rijeke Kupe, te kemijska analiza tla na promatranom staništu uz rijeku, Promatranje živog svijeta na vodenom staništu – vodeni beskralježnjaci, Biljke na kontinentalnom travnjaku, Promatranje šume i Promatranje ptica.

Uvijek je lijepo provesti poučnu i zabavnu nastavu izvan učionica, stoga je i ova terenska nastava donijela puno zadovoljstva i novih spoznaja. Na ovaj način kod učenika ujedno  razvijamo ljubav prema prirodi i istraživački duh te ih potičemo na zaštitu prirode.